Lai diena izdodas!

[ Jauni ieraksti · Dalībnieki · Foruma noteikumi · Meklēšana · RSS ]
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Pagarinātās grupas
ZnisDatums: Otrdiena, 15.09.2009, 11:24 | Ziņojums # 1
Čiekurs
Grupa: Čiekuri
Ziņojumu skaits: 831
Statuss: Offline
Pagarināto dienas grupu pedagogu darba samaksai valsts nav piešķīrusi naudu, tāpēc Rīgas dome izskatījusi četrus variantus, kā iespējams apmaksāt skolotāju darbu.

Pirmais: vecāki naudu ieskaita fondā, no kura tiek maksāta atlīdzība atsevišķi tarificētiem pedagogiem, kuri strādā pagarinātajā dienas grupā. Otrais variants: pedagogs Valsts kvalitātes izglītības dienestā izņem sertifikātu privātprakses sākšanai, kā arī reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā pašnodarbināta persona, un vecāki ar viņu slēdz līgumu par konkrēta pakalpojuma pirkšanu.

Trešais: vecāki iemaksā naudu skolas atbalsta fondā, un mācību iestāde samaksā skolotājam, kurš strādā pagarinātajā grupā.

Ceturtais variants: cita juridiskā persona (komercstruktūra) ar vecākiem slēdz līgumu par pakalpojuma saņemšanu.

Vēl vienu risinājumu ieteikusi izglītības ministre Tatjana Koķe, rosinot bērnu radiniekus, piemēram, vecvecākus pieteikties brīvprātīgi pieskatīt mazos skolasbērnus.

Piemēram, Rīgas 25. vidusskolas mājaslapā jau augusta beigās bija ievietots paziņojums, ka skolā pagarinātās dienas grupas pakalpojums varētu būt par maksu. Rīgas Doma kora skola informē, ka sākumskolas audzēkņiem ir iespējams vecākus sagaidīt pagarinātās dienas grupā no pulksten 13.30 līdz 17. Rīgas 41. vidusskola informē, ka līdz pulksten 16 ir pagarinātās dienas grupas nodarbības, Āgenskalna sākumskolā jāmaksā lats dienā. Konkrētāku risinājumu vecākiem likusi priekšā Rīgas Teikas vidusskola, piedāvājot maksāt vai nu Ls 2,50 dienā, vai 20 latus mēnesī bez laika ierobežojuma, vai arī 10 latus mēnesī, ja bērns uzturas pēcpusdienas (nevis pagarinātajā) grupā konkrētu stundu skaitu. Šeit strādā noīsinātie pedagogi, kuri izņēmuši individuālā komersanta licenci. Idejas autore Agnese Duplinska stāsta, ka bērni neatnāk vienkārši atsēdēt tās dažas stundas, par kurām vecāki samaksājuši. Viņus māca mācīties, lai mazais skolnieciņš saprastu, kā sadalīt savu laiku. Ir nopirktas spēles un pat lietussargi, lai arī rudenī var iziet ārā un aktīvāk izkustēties. Ja kāds no pēcpusdienas grupas audzēkņiem darbojas skolas pulciņā, pēcpusdienas grupas pedagogi viņu aizved uz turieni. Līdz ar to vecākiem nav jāuztraucas par bērnu pēcstundu dzīvi.

Izglītības, jaunatnes un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis uzskata, ka vecākiem lētāk izmaksās pirmais variants, kad pagarinātās dienas grupu nodarbības organizēs skola, tarificējot pedagogus atsevišķā sarakstā. Tad vajadzētu apmaksāt tikai pedagogu darba algu un sociālās iemaksas – viena skolēna vecākiem no 11 līdz 14 latiem mēnesī (ja grupā ir vismaz 25 bērni). Izglītības, jaunatnes un sporta departamentā prognozē, ka varētu rasties problēmas, nosakot precīzu mēneša maksu skolotājiem, jo vecāki noteikti vēlēsies uzskaitīt pagarinātajā grupā pavadīto stundu skaitu, un tas katru mēnesi nebūs visiem vienāds. Tādējādi pedagogi nenopelnīs konstantu summu. Rīgas Teikas vidusskolas direktore Ilona Bergmane galvu lauza par to pašu: pēcpusdienas grupu ideja ir pavisam jauna, tāpēc viņa saka – skolotājiem taču vajag garantētu algu! Viss būs atkarīgs no bērnu skaita, pašlaik pieprasījums ir. Viņa priecājas, ka no vecākiem dzirdējusi atzinīgus vārdus – bērni ne tikai ir pieskatīti, bet arī izmācījušies un atpūtušies arī.

Ja pagarinātās dienas grupu nodarbības organizēs, izmantojot citu juridisku personu pakalpojumus, tad vecākiem būs jāapmaksā ne tikai pedagogu darba atlīdzība, bet arī mācību klases nomas maksa, kuru plānots noteikt 30 santīmu stundā, ja telpas tiek iznomātas izglītības iestādes maksas pulciņu nodarbībām (arī pagarinātajai grupai). Pagarinātajā grupā drīkstēs mācīties tikai šīs skolas audzēkņi.

Maksas pakalpojumi jānosaka ar Rīgas domes lēmumu, tāpēc jaunā kārtība pagarināto dienas grupu darbības apmaksā stāsies spēkā pēc attiecīga domes lēmuma pieņemšanas. Pagaidām tie izskatīti pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejā.

Antra Gabre
Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai

15.09.2009


 
ZnisDatums: Ceturtdiena, 24.09.2009, 13:49 | Ziņojums # 2
Čiekurs
Grupa: Čiekuri
Ziņojumu skaits: 831
Statuss: Offline
Izglītība un Kultūra: Kas bērnus pieskatīs uzreiz pēc skolas?

Vēl viena no pārmaiņām šogad skolās Latvijā ir valsts apmaksātu pagarināto dienas grupu likvidēšana. Šobrīd katrai skolai un pašvaldībai ir jālemj pašai, kā pieskatīt sākumklašu skolēnus pēc mācību stundu beigām, līdz pienāks autobuss, kas aizvedīs mājās, vai arī laikā, kamēr vecāki vēl ir darbā. Dažādas skolas Latvijā šo problēmu risina atšķirīgi.

Cena atkarīga no piedāvājuma

Kā stāsta Rīgas Domes sabiedrisko attiecību galvenā speciāliste Sarmīte Baltmane, tad „tā kā valsts vairs nepiešķir mērķdotāciju pedagogu algām par pagarinātās dienas grupu vadīšanu, tad vecākiem šis pakalpojums ir par maksu". Pagarinātās dienas grupa ir bērnu pieskatīšana pēc skolas, bet tā nav obligātās izglītības programmas sastāvdaļa. Varētu pat teikt, ka tas ir sociāls pakalpojums vecākiem. Ne valsts, ne pašvaldība neatmaksās pagarinātās dienas grupas. Taču Rīgas pašvaldība pilnībā finansē atbalsta personāla atalgojumu. Runājot par maksām, S. Baltmane saka, ka izdevumi atšķirsies atkarībā no piedāvājuma. Cenu veidos, pirmkārt, mācību klases iznomāšana maksas pulciņu nodarbībām izglītības iestādes skolēniem – 1 stunda – 0,3 latu par vienu bērnu. Savukārt maksa par pagarinātās dienas grupas nodarbībām tiek noteikta saskaņā ar pedagogu tarifikāciju atbilstīgi Ministru kabineta 28.07.2009. noteikumiem Nr. 836 „Pedagogu darba samaksas noteikumi" un ir atkarīga no skolēnu skaita vienā grupā. Maksa atšķiras arī atkarībā no tā, vai ir ēdināšana un kādas papildu nodarbības. Katrs modelis ietvers citādus izdevumus.

S. Baltmane arī informē, ka šobrīd notiek pagarināto dienas grupu kā maksas pakalpojuma veidošana. Protams, arī šobrīd neviens bērns no skolas netiek izdzīts uz ielas, nenotiek tikai papildu nodarbības, kādas skolēniem būs pieejamas, kad vecāki būs izvēlējušies starp skolu piedāvātajām iespējām.

Citur jāmaksā pašiem, citur nē

Piemēram, Balvu pamatskolā par pagarinātajām dienas grupām vecākiem nav jāmaksā. Kā stāsta skolas direktore Māra Pimanova, Balvu pamatskolā tiek īstenota izglītības programma no pirmās līdz sestajai klasei, tādēļ pagarinātās dienas grupas ir ļoti aktuāla un nozīmīga lieta. Skolā ir pietiekams bērnu skaits, apmēram pusei nepieciešama pagarinātā dienas grupa, tādēļ skola iekļaujas paredzētajā budžetā un vecākiem par bērnu pieskatīšanu pagarinātajās dienas grupās nav jāmaksā. Grupas tiek veidotas, apvienojot vairāku klašu bērnus, katrā grupā iekļaujot 15–25 bērnus, taču pirmajā klasē visi bērni apmeklē pagarināto dienas grupu. Balvu pamatskolā bērnus iespējams atstāt skolotāju uzraudzībā ne tikai pēc, bet arī pirms mācību stundu sākšanās, kā to sauc paši skolotāji, uz „rīta stundu", kas ir no pulksten 8.00 līdz 9.00. Savukārt pēcpusdienā bērnus pieskata – iet pastaigās, palīdz ar mācībām un citādi nodarbina līdz četriem pieciem vakarā.

Interesanta programma tiek īstenota Jaunlutriņu pamatskolā, kur, kaut gan valsts un pašvaldība nenodrošina itin nekādu daļu no pagarināto dienas grupu pedagogu atalgojuma vai skolas telpu īres, par šo grupu apmeklēšanu bērnu vecākiem nav jāmaksā no savas kabatas. Skolas direktore Ilze Lāce pastāstīja, ka ierosinājusi pašvaldībai ļaut skolēnus pieskatīt kādam no bezdarbniekiem, kas saņems Eiropas sociālā fonda stipendiju – 100 latu mēnesī. Šāds cilvēks jau ir atrasts, pie tam ar pedagoģisko izglītību.

Nav obligāti jāatstāj skolā ar tiem pašiem skolotājiem

Rīgā bērnus pēc mācībām skolā piedāvā pieskatīt arī nesen izveidotais uzņēmums SIA „Pedagogi". Kā stāsta tā direktore Līga Liepa, SIA „Pedagogi" gan pieskata bērnus uzņēmuma telpās Rīgas centrā, gan arī cenšas veidot sadarbību ar skolām, tām piedāvājot savus pakalpojumus. Šobrīd gan SIA „Pedagogi" sadarbojas tikai ar Rīgas Valda Zālīša pamatskolu, par noteiktu samaksu organizējot pagarinātās dienas grupas šajā skolā, taču pamazām tiek komplektētas arī grupas centra telpās, kur bērnus iespējams atstāt no pulksten 12.00. līdz 19.00., par to maksājot Ls 2,5. Bērniem tiek nodrošināta iespēja arī paēst siltas pusdienas tuvējā kafejnīcā, kas gan vēl papildus maksā Ls 1. Iespējams arī maksāt par noteiktu stundu skaitu, tāpat arī bērnus pagarinātajā dienas grupā atstāt tikai noteiktās reizēs. Kā akcentē L. Liepa, darbs pagarinātajā dienas grupā tiek galvenokārt vērsts nevis uz bērnu pieskatīšanu, kā tas notiek daudzās skolās, bet uz bērnu patstāvīgas mācīšanās prasmju attīstīšanu. SIA „Pedagogi" kolektīvs ir pedagogi, kas vai nu zaudējuši darbu, vai arī savā pastāvīgajā darbavietā netiek pietiekami nodarbināti. Šobrīd gan pieprasījums nav liels, L. Liepa to izskaidro ar informācijas trūkumu par šo iestādi, taču jebkurā gadījumā grupas netiks veidotas lielākas par 15 bērniem vienā, kā arī ar katru grupu strādās vismaz divi pedagogi.
Pastāv iespēja pagarinātās dienas grupas organizēt arī vienam pašam pašnodarbinātam pedagogam, kurš ieguvis sertifikātu, kas tam ļauj strādāt privātpraksē. Šādu iespēju šobrīd, piemēram, apsver divas no Rīgas Imantas vidusskolas skolotājām, jo tur šobrīd pagarināto grupu komplektēšana vēl nav pilnībā pabeigta. Pastāv arī iespēja bērnu pieskatīšanu organizēt vecāku nodibinājumam – biedrībai vai skolas atbalsta fondam.
Jēkabpils pamatskolā, kā stāsta direktora vietniece mācību darbā Aina Jaunsētniece, netiek īstenotas pagarinātās dienas grupas, taču ar bērniem pēc stundām nodarbojās gan sociālie pedagogi, gan skolotāji un dažkārt psihologi, vairāk bērniem mācot saskarsmes prasmes, dažkārt palīdzot ar mājas darbu pildīšanu. Šīs nodarbības ilgst aptuveni divas stundas un galvenokārt veltītas bērnu pieskatīšanai pēc mācību stundām.

Laukos pat svarīgāk nekā pilsētā

Pagarinātās dienas grupas jo īpaši ir nepieciešamas lauku skolās, kur bērniem stundas beidzas jau ap 12.00., 12.30., taču līdz autobusam, kas bērnus ved mājās, jāgaida daudzas stundas. Piemēram, Valkas pamatskolā pagarinātās dienas grupas darbojas aptuveni vienu stundu – līdz bērniem pakaļ atbrauc autobuss, stāsta skolas direktore Vēsma Galgāne. Viņa arī piebilst, ka šajā skolā ir „agrā grupa" , kas nozīmē, ka bērnus jau var vest uz skolu agrāk, nekā sākas stundas – kas arī risina problēmu, ka bērniem nav bezdarbībā jānīkst skolā, pirms sākas mācības, ja atbraukuši ar skolas organizēto autobusu. Līdzīgs princips darbojās arī citās skolās, piemēram, arī Balvu pamatskolā tiek realizēta šāda „rīta grupa", kur vecāki bērnus var atstāt no 8.00 rītā – mācības sākumskolā sākās tikai 9.00 no rīta.

Vēl nezina ministrijas nolikumu

Jautājums par pagarinātajām dienas grupām daudzās skolās nav skaidrs arī Izglītības un zinātnes ministrijas nenoteiktās skolām izplatītās informācijas dēļ. Kā stāsta Rīgas Imantas vidusskolas direktora vietniece sākumskolas apmācībā Ligita Biseniece: „Lai ieviestu pagarinātās dienas grupas, nav pietiekoši skaidras informācijas no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM). Mēs vēl gaidām IZM rīkojumu, tāpat arī konkrētu informāciju par noslogojumu, konkrētus likumus un noteikumus šajā jautājumā. Tādēļ šobrīd mēs lielākoties nodarbojamies ar bērnu vecāku apzināšanu, lai precizētu, cik lielam skaitam sākumklašu skolēnu pagarinātās dienas grupas vispār ir nepieciešamas. Tāpat cenšamies noskaidrot, kā vecāki var samaksāt, kāda maksāšanas sistēma jāievieš un citas tehniskas dabas detaļas. Pašlaik ir ļoti maz tādu bērnu, kuru vecāki izteikuši nepieciešamību pēc pagarinātajām dienas grupām, taču līdz oktobra sākumam mūsu skolā par šo grupu izveidi tiks nolemts konkrētāk. Pašlaik varu pateikt, ka jebkurā gadījumā kā pedagogi strādās mūsu skolas skolotāji."
Arī Rīgas Juglas vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Ruta Grāvīte min IZM neskaidro nostāju pagarināto dienas grupu veidošanā. R. Grāvīte skaidro, ka pagaidām skolotāji darbojas, kā viņiem šķiet pareizāk un situācijai atbilstīgāk. Un kaut arī vēl nav skaidrs, kādu īres maksu noteiks Rīgas Dome, pagarinātās dienas grupas darbojas jau šobrīd pēc avansa principa. Aptuvenā cena, kas tiek lēsta, ir 12 lati mēnesī; bērni tiks pieskatīti līdz pulksten 18.00.

Ingrīda Zvēra
Izglītība un Kultūra
24.09.2009


 
  • Lappuse 1 no 1
  • 1
Meklēšana: